قالب وبلاگ

هاست لينوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سايت و قالب وبلاگ

طراحي وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ

همه برایم دست تکان دادند ، اما کم بود دستانی که “تکانم” دادند . . .

سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۹
م : ن : NarJeS

زردي نوزادان

زردي نوزادان

يكي از بيماري هايي كه گاهي به طور جدي نوزاد و والدين او را دچار مشكل مي كند، زردي است. به طور كلي بيش از 70درصد نوزادان در روزهاي اوليه تولد با اين بيماري دست به گريبان مي شوند كه نشانگر شايع بودن آن در نوزادان است و اين آمار در نوزاداني كه پيش از موعد متولد شده اند به حدود 80 درصد مي رسد. زردي در كودكان شامل بي رنگ يا زرد شدن پوست بدن و چشم ها مي شود. بي رنگي و زردي پوست و چشم در اين حالت در نتيجه بالا رفتن ميزان ماده زرد رنگي به نام بيلي روبين در خون است و باعث تجمع اين ماده در زير پوست و زرد شدن آن مي شود كه اغلب اين رنگ پريدگي و زردي تا بالاي قفسه سينه ادامه پيدا مي كند.

در واقع زردي يك بيماري نيست بلكه علامتي است كه بالا بودن ميزان بيلي روبين خون را نشان مي دهد. زردي دردناك نيست ولي توجهات و ملاحظات زيادي را مي طلبد، زيرا بالا رفتن بيلي روبين در خون حالتي سمي را در سيستم عصبي نوزاد ايجاد كرده و باعث بروز آسيب مغزي و در حالت پيشرفته منجر به مرگ نوزاد مي شود

زردي يکي از تظاهرات شايع کلينيکي است که در چند روز اول تولد براي اغلب نوزادان، اتفاق مي افتد. در بيشتر موارد طبيعي است، ولي در مواردي دلايل مختلف پاتولوژيک (غيرطبيعي) عامل بروز زردي است. بيش تر نوزاداني که از شير مادر استفاده مي کنند زردي فيزيولوژيک در آن ها شدت يافته، يا اين که زمان آن طولاني تر خواهد بود.

شيوع زردي

60 درصد نوزادان رسيده در روز دوم يا سوم تولد دچار ایکتر مي شوند. اغلب اين حالت پس از يك هفته برطرف مي شود.

80 درصد نوزادان نارس بين روزهاي پنجم و هفتم پس از زايمان به اين حالت دچار مي شوند. بيماري ظرف دو ماه پس از تولد برطرف مي شود.

زردي فيزيولوژيک

اين نوع زردي در يک نوزاد کامل از روز دوم تولد شروع شده و در روز سوم به حداکثر رسيده (بيلي روبين 7-6 ميلي گرم در دسي ليتر) و از روز سوم ميزان بيلي روبين رو به کاهش مي رود.
در نوزادان نارس، زردي در روز پنجم تا هفتم به حداکثر ميزان خود - بيلي روبين حدود 12-10 ميلي گرم در دسي ليتر - مي رسد و ممکن است تا يک ماه، يا بيش تر طول بکشد. زردي ناشي از شير مادر به دو نوع زودرس و ديررس تقسيم مي شود:

·         نوع زودرس

علت اين نوع زردي دريافت نکردن کافي شير مادر در روزهاي اول تولد است. حدود 12 درصد از بچه هايي که با شير مادر تغذيه مي شوند، دچار اين نوع زردي مي گردند. مکونيوم محتوي بيلي روبين غير کونژوگه در روده باقي مانده وجذب خون مي شود که باعث بروز زردي مي گردد. براي پيش گيري از اين مسأله شروع اولين تغذيه نوزاد در اولين فرصت پس از تولد بسيار مهم است. تکرار دفعات شيردهي تا جريان يافتن شير مادر به خصوص در بچه هاي اول لازم است.

·         نوع ديررس

اين نوع از روز پنجم پس از تولد، به سرعت افزايش مي يابد و در پايان هفته دوم به حداکثر خود مي رسد. علت اين نوع زردي وجود ميزان بالاي اسيدهاي چرب آزاد است. اين نوع زردي نيز خوش خيم است و تاکنون موردي از ضايعه مغزي ناشي از اين نوع افزايش زردي خون در نوزادان گزارش نشده است. قطع شير در اين مورد با صلاح ديد پزشک به مدت 24 تا 48 ساعت اثر تشخيصي و درماني دارد. پس از آن مي توان تغذيه با شير مادر را دوباره آغاز نمود.
لازم به ذکر است که دادن ترنجبين، خاکشير، کره و ساير موارد رايج به نوزادان نه تنها هيچ گونه اثر قطعي در کاهش بيلي روبين خون ندارد، بلکه منجر به عوارض بي شمار مي گردد. در اين موارد تغذيه خوب مادر به خصوص مايعات کافي، حمايت عاطفي رواني مادر به خصوص از جانب همسر با افزايش ميزان شير مادر و امکان شيردهي مکرر به کاهش بيلي روبين خون نوزاد و رفع زردي کمک شايان مي کند. متخصصان قطع شير مادر را به صلاح نوزاد نمي دانند.

علائم
زردي در نوزادان از همان روزهاي اوليه تولد آغاز مي شود. علائم آن معمولا با زردي پوست و گاهي چشم ها بروز مي كند. زردي ابتدا تنها صورت را دربرمي گيرد ولي رفته رفته قفسه سينه، ناحيه شكم، پاها و كف پا و اندام هاي تحتاني را نيز درگير مي كند زردي در نوزادان گاهي باعث خستگي مفرط و سوءتغذيه مي شود. نوزاداني كه در 24 ساعت اول پس از تولد دچار اين علائم مي شوند، بايد حتما تحت آزمايش ميزان بيلي روبين قرار بگيرند. البته براي احتياط بهتر است طي 5 روز اول تولد، كودك تحت بررسي قرار گيرد تا از عدم ابتلا به زردي در او مطمئن شويد.
نوزاد را به خاطر زردي از شير مادر محروم نكنيد
زردي در برخي نوزادان ممكن است بر اثر استفاده از شير مادر باشد. 2 گروه از نوزادان هستند كه با خوردن شير مادر به زردي مبتلا مي شوند. گروه اول بيشتر نوزادان مادراني هستند كه به طريق سزارين وضع حمل كرده اند و زردي به دليل كم بودن شير مادر و در روزهاي اوليه تولد ايجاد مي شود. در اين حالت چنانچه تغذيه با شير مادر استمرار داشته باشد، رفته رفته شير مادر بيشتر و كمبود كالري نوزاد جبران مي شود و همچنين حركات روده او بهتر شده و زردي از بين مي رود، در نوع دوم، زردي نوزاد معمولا از هفته دوم تولد آغاز مي شود و علت آن مي تواند موادي باشد كه در شير وجود داشته و باعث غيرفعال كردن آنزيم هاي كبدي و روده اي نوزاد مي شود كه اين موضوع مواد صفراوي را باز جذب مي كند. درواقع اين مشكل به خاطر رشد ناكافي روده و كبد نوزاد رخ مي دهد.
در اين مورد هم پزشكان توصيه مي كنند كه تغذيه نوزاد با شير مادر را ادامه دهيد و چنانچه به علت شدت زردي، نياز به تعويض خون نوزاد باشد، پزشك توصيه مي كند كه حداكثر 48 ساعت شير مادر را قطع و از شير خشك يا شير دوشيده شده براي تغذيه كودك استفاده كنيد. البته پس از رفع زردي، مجددا بايد تغذيه با شير مادر را از سر گرفت.

علل زردی در نوزادان

زردی در یک کودک سالم زمانی رخ می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا رود. بیلی روبین ماده شیمیایی است که بر اثر تخریب طبیعی سلولهای قرمز پیر تولید می شود.بدن  نوزادان سطح بیلی روبین بالاتری دارد زیرا تعداد گلبولهای قرمز حامل اکسیژن در آنها بیشتر می باشد و کبد جوان نوزاد نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه نماید. هر اندازه سطح بیلی روبین بالاتر از حد نرمال باشد، زردی از قسمت سر به پائین و به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود و در موارد شدیدتر در نهایت به پنجه پا می رسد. این نوع زردی که در اصطلاح، فیزیولوژیک نامیده می شود (برخلاف انواع نادر و شدیدتری که بدلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر ایجاد می شود) معمولاً خطری برای سلامت نوزادسالم و رسیده (نه ماهه متولد شده) ندارد.

عوامل مستعدکننده

 

دیابت مادر، نژاد، نارس بودن نوزاد، بعضی داروها، نوزاد مذکر، شیر مادر، تاخیر در دفع مدفوع نوزاد، سابقه زردی فیزیولوژیک در خواهر و برادر و کاهش وزن. در موارد زیر، زردی ممکن است به علت بیماری زمینه‌ای باشد: زردی در ۲۴ تا ۳۶ ساعت اول، افزایش سریع بیلی روبین، گسترش زردی تا اواسط شکم، زردی طولانی‌مدت بیش از ۲ هفته و سایر موارد مثل سابقه فامیلی، رنگ پریدگی، بزرگی کبد و طحال، عدم موفقیت روش فتوتراپی در کاهش زردی، استفراغ، خواب آلودگی، تغذیه ضعیف، کاهش وزن شدید، مدفوع بی‌رنگ و ادرار پر رنگ.

روش های تشخیص زردی در نوزاد

پزشکان انجام این آزمایش سریع را در منزل برای امتحان زردی توصیه می نمایند:
در اتاقی با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد نمایید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی بماند به پزشک مراجعه نمائید. (این روش برای بچه های با پوست روشن بهتر عمل می کند، برای بچه های دیگر، زردی سفیدی چشم یا لثه را بررسی نمایید).
زردی وضعیتی موقتی است که معمولاً بدون هیچ  درمان و مداخله ای به سرعت از بین می رود و اثرات دراز مدت ندارد. (به جز در موارد شدید)

درمان زردی نوزاد


اگر نوزاد شما به نظر می رسد  که مبتلا به زردی شده است ،ممکن است پزشک انجام آزمایشاتی را برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون و تشخیص ضرورت درمان تجویز نماید. اگر کودک، رسیده متولد شده و از هر نظر سالم است، بیشتر پزشکان درمان را شروع نمی کنند مگر اینکه سطح بیلی روبین بالاتر از ۱۵ میلی گرم در دسی لیتر خون باشد، از اوایل دهه ۱۹۷۰ زردی به روش فتوتراپی درمان می شده است.
در این روش کودک برای یک یا دو روز برهنه و در حالیکه چشمهایش با یک پوشش محافظ پوشانده شده است زیر نور فلورسنت قرار می گیرد. نور فلورسنت سبب تخریب بیلی روبین اضافی خون می شود. بیلی روبین های تخریب شده از طریق کبد دفع می گردند.
اگر سطح بیلی روبین نوزاد شما زیاد بالا نباشد و نیازی به فتوتراپی نداشته باشد می توانید نوزاد را در معرض نور خورشید در صبح زود و یا عصر دیروقت قرار دهید. اگر کودک دچار نوع نادر زردی ناشی از ناسازگاری خونی باشد و بیلی روبین تا سطح خطرناکی بالا رود ممکن است نیاز به تعویض خون داشته باشد. اما خیالتان راحت باشد زیرا آزمایش خونی
RH که در زمان بارداری برای آزمایش ناسازگاری Rhesus انجام می دهید شما را از احتمال وقوع ناسازگاری با نوزادتان آگاه می سازد، آنگاه برای جلوگیری از این مشکل آمپول آنتی روگام برای شما تجویز می شود.

عوارض تأخير در درمان


معمولاً زردي بيماري جدي اي محسوب نمي شود و طي يك تا 2 هفته بهبود مي يابد. ولي چنانچه ميزان بيلي روبين بالاتر از حد بوده و بدون درمان باقي بماند، بيلي روبين وارد مغز شده و باعث وارد آمدن آسيب هاي جدي به مغز مي شود. بررسي و درمان هاي اوليه و زودهنگام زردي نوزادان مي تواند از بروز اين عوارض جدي جلوگيري كند. از عوارض درمان نشدن زردي مي توان به فلج مغزي، عقب ماندگي ذهني، حملات صرعي، اشكال در تعادل حركتي، ناهنجاري هاي دنداني و ناشنوايي اشاره كرد كه ديگر قابل درمان نيستند. پس با مشاهده اولين نشانه هاي زردي در كودكتان بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد.

*زردی نوزاد را جدی بگیرید وبلافاصله به پزشک مراجعه کنید

*درصورت عدم درمان ، درصد قابل توجهی از نوزادانی که بیلی روبین آنها بسیار بالا می رود دچار عوارض مغزی می شوند .
*نوزادانی که دچار زردی شدید شده اند پس از درمان نیاز به پیگیری از نظر شنوایی و سایر عوارض احتمالی پیدا می کنند.